9 Kasım 2017 Perşembe

Kredi ön onayı nedir ?

Kredi başvurusuna yapılan değerlendirme bankalar tarafından yapılmış olduğunda, tüketicinin alacağı krediyi geri ödeme pozisyonunda zorlanıp zorlanmayacağı konusu göz önünde bulundurulur. Aynı şekilde tüketici konut kredisi için başvuru yapmış ise konutun kredilendirme için uygun olup olmadığı da ayrı şekilde değerlendirmeye alınır. İşte söz konusu olan değerlendirme sürecine ön onay adı verilmektedir.

Her yapılan kredi başvurusunun ön onaydan geçmesi kredinin verileceği anlamına gelmez. Çünkü bu bir ön değerlendirme sonucudur. Daha sonraki süreç içerisinde sizler tarafından iletilen belgeler göz önünde bulundurularak kredi kullanabilecek pozisyonunuz değerlendirilir. Gelir durumunuz, kredi geçmişiniz, alacağınız evin durumu ve hatta ailenizin kredi geçmişleri de dahil kredi kullanmanıza önemli şekilde etki eder.

Kredi başvuru ön onaydan geçmesinin ardından bankalar tarafından Kredi Kayıt Bürosu ya da Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nden gerekli olan raporlama hizmetlerinden faydalanabilir. Buradaki söz konusu hizmetleri kullanmış olduğunda, sizlere ait daha önceden kredi borçlarınızı zamanında ödeme yapıp yapmadığınızı ve adınıza başka alınmış kredilerin olup olmadığını kontrol eder.

Eğer ki bankaya yaptığınız kredi başvurunuz ön onaydan geçmiyor ise, o zaman kredi geçmişiniz ile sıkıntılarınız var demektir. Kredi skorunun düşük konumda olması, geçmiş dönemlerdeki borçlanmalarınız ve yapılmış olan düzensiz ödemelerden ötürü banka size kredi vermekten yana kararını vermemiş olabilir. Bundan dolayı her zaman kredi notunuzu yükseltmek adına adımlarınızı atmalısınız

Etiketler: kredi ön onay nedir.