14 Kasım 2017 Salı

Kredi Notum Neden Düşüyor (Bilgilendirme)

Herkese selamlar sosyal medya üzerinden Kredi notum neden düşüyor gibi benzeri sorular almaktayım bununla ilgili bir yazı yazmayı düşündüm
zira bir çoğunuz yaptığınız hatalı ödemelerin farkında olmadığınız için kredi notunuzun düşmesine anlam veremiyorsunuzdur. Kredi notunuzun düşmesine sebep olacak en büyük etken düzensiz ödemelerdir ve bu bankalar açısından son derece önemli bir faktördür yani çektiğiniz ihtiyaç kredisi kullandığınız kredi kartı veya esnek vadeli hesap bakiyenizi kullandıktan sonra son ödeme tarihlerini unutup 1 gün sonra bile öderseniz kredi notunuza olumsuz bir düşüş olacaktır.


Kredi Kartı Kullanımın Kredi Notuna Etkisi Nedir?

Kredi kartları da diğer banka ürünleri gibi faizli bir sisteme sahiptir, kredi kartınızdan alışveriş yaptığınızda bankanın size tanımlamış olduğu nakit harcama limitini kullanırsınız ve bu harcamaların en az asgari ödeme tutarını yatırmadığınız zaman kredi puanınız düşecektir. Bir çok kişinin aklında ise şu soru var;

Asgari ödemesini yaparsam kredi notum düşermi?

Hayır tam aksine bankalar sizden en az asgari tutarın ödenmesini talep eder ve eylemi yerine getirirseniz kredi notunuz düşmez ama dönem borcunun tamamını yatırırsanız kredi notunuz yükselişe hızla geçer.

Kredi Taksitlerin Geçikmesinin Kredi Notuna Etkisi Nedir?
Bu çok hassas bir konudur bankadan çektiğiniz örnek veriyorum ihtiyaç kredisinin taksitleri 3 ay arka arka geciktirmeniz halinde icralik olmanız söz konusudur dolasıyla kredi notunuz dibe çakılmaya mahkumdur çünkü banka size verdiği faizli borcu tahsil edemiyor bu durumun kkb puanıza olumsuz yansıması çok normal.

Taksitleri Geç Ödüyorum Sorun Olurmu?
Kredi taksitlerinizin geç ödenmesi kredi notunuzun düşmesine sebep olur ama icralik olmanızı önler.

Vadesiz Esnek Hesap Limitini Kullananlar

Bankalar size zor zamanlarda artı para anlamında vadesiz hesaplarınıza nakit çekme tutarı tanımlar bu nevi faizli para almaktır sistem şöyle işler diyelimki vadesiz hesabınızda +500 TL esnek kullanabilir bakiye var bu tutarı kullandığınız taktirde 30 gün boyunca faiz işler geri ödemesini ufak faizle yapmış olursunuz ama 30 günlük geri ödeme zamanı geçirdiğiniz taktirde kredi notunuzun düşmesine sebep olur.

Düzensiz ödemeler yaptığınızı düşünüyorsanız ve kredi notunuzu sms ile öğrenmek istiyorsanız tıklaya bilirsiniz.

Etikerler:
kredi notum neden düşer, kredi notu neden düşer, kredi notum neden düşüyor.