9 Kasım 2017 Perşembe

Kredi Başvurusu Nasıl Silinir?

Eletronik ve dijital anlamdaki ortamların gelişme göstermesiyle birlikte, önceden gerçekleşmiş olan kayıt dışı işlemlerin önüne bir nebze olsun geçilmiş oldu.
İlk olarak devlet tarafından getirilen dijital ortamlar, daha sonralarda özel sektör şeklinde çalışan kuruluşları da etkilemesi ile her ortam içerisinde yer almaya başladı. Aslında bu duruma tatlı bir zorunluluk da denilebilir. Çünkü bu zorunluluk sayesinde hemen hemen herkes dijital ortamlar üzerinden işlerini daha kolay şekilde yapabilir duruma geldi. Günümüzde ise elektronik bankacılık adı altında kullanılan banka sistemlerinde de paralarımız artık sanal ortamlarda kendi arasında dolaşmaya başladı.

Olayı biraz daha bankalar bakımından değerlendirmeye devam edecek olursak, maliyet ve zaman açısından vatandaşlara daha kolay bir hizmet sağlayan şubesiz bankacılık işlemlerindeki sayı da gün geçtikçe artış görüyor. Geçmiş dönemlerde sadece devlet tarafından zorunlu tutulması ile kullanılan elektronik ortamlar, şimdilerde gönüllü şekilde bankalar tarafından kullanılmaya devam ediyor. Hatta uygulamaları mobil ortamlara da taşıyarak sistemlerini daha geniş bir hale getirdi.

Kredi Kayıt Bürosu ülkemiz sınırları içerisinde faaliyetlerini yürütmekte olan 9 bankanın bir araya gelmesi ile kurulmuş mail istihbarat havuz sistemidir. Tüketicilerin yapmış olduğu kredi başvuruları bu sistem aracılığı ile kayıt altına alınmaktadır. Tüketicinin başvuru sayısının birden fazla şekilde olması durumunda buradaki tablosunu olumsuz şekilde etkilemektedir. Söz konusu olan kredi başvurularının olumsuz şekilde değerlendirilmesi durumunda ise bu durum sizleri daha çok olumsuz olarak etkileyecektir.

Başvuruda bulunan tüketicilerin mevcut kayıtları 6 ay gibi bir süre zarfında bu sistemden silinmektedir. Mevcut silinmeler sonrasında ise tekrar yapılacak başvurularınıza da olumsuz şekilde yansımasının önüne geçilmiş olur.

Etiketler: kredi başvurusu silme, kredi başvurusu nasıl silinir.