11 Kasım 2017 Cumartesi

Asgari Ödeme Yapmak Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Kredi kartı ile harcama yapmak keyif vericidir. Ancak iş ödeme kısmına geldiği zaman insanların bir çoğu ödemede zorluk yaşamaktadır. Kesinleşen dönem borcu ile ilgili ödeme tutarı ve tarih belirtilmiş olduğunda, insanı bir telaş almaya başlayacaktır. Tüketicilere ulaşan ödeme bilgisinin yanı sıra birde asgari ödeme tutarı vardır. Bu asgari ödeme tutarı ise tüketicinin kredi notuna önemli derecede etkisi oluyor.

Tüketici dönem borcunun tamamını ödemek yerine asgari ödeme tutarını ödemeyi tercih ediyor. Böylelikle gecikme faizinden bir nebzede olsa kendisini kurtarmış oluyor. Ancak borcuna faiz işlememesi adına dönem borcunun tümümün ödenmesi gerekiyor. Burada söz konusu olan ödeme tutarının tamamının ödenmesi yerine asgari tutarın ödenmesi kredi notu üzerinde biraz da olsa olumlu iz bırakıyor.

Asgari Tutarın Ödenmesi Kredi Notunu Düşürmez

Günümüzde birden fazla tüketici, finansal kuruluşlara karşı olan borçlarının zamanında ödenmemesi durumunda kredi notunun olumsuz şekilde etki göreceğini biliyor. Bundan dolayı borç ödeme konusuna da olabildiğince titiz yaklaşıyor. Burada yanlış bilinen bir diğer olay ise, kredi kartı dönem borcunun asgari tutarını ödememesinin kredi notunu düşürdüğü yönündeki bilgidir.

Kesinlikle asgari ödeme yapmak kredi notunu düşürmez. Tam aksine borçların en azından bir kısmı ödenmiş olduğu için, banka tarafından önemli şekilde olumlu sinyaller oluşmaktadır. Ancak yinede asgari ödeme tutarını son ödeme tarihinden önce yapılması gerekiyor. Son gününde asgari ödemenin yapılması kredi notunu olumsuz yönde etkilemektedir.