31 Ekim 2017 Salı

Kobilere %70 Geri Ödemesiz Kredi Veren Bankalar ve Şartları

Başbakan Binali Yıldırım tarafından KOBİ'lere yönelik gelen sevindirici haber, esnafın yüzünü güldürdü. Yapılan açıklamaya bağlı olarak, Kobilere %70 geri ödemesiz kredi desteği sağlanacak ve %30''luk kısmı geri ödemeli olacak. Kobiler, 100.000 TL çektikleri zaman 70.000 TL'si geri ödemesiz olacaktır.
Uzun zamandır Kobilere yönelik müjdeli haberin gelmesi merakla bekleniyordu. Finans dünyasında ki hareketlilik Başbakan tarafından gelen haberle birlikte daha fazla olmaya başladı. Gel gelelim esnafın akıllarında yer edinen sorulardan birisi de Kobilere %70 Geri Ödemesiz Kredi Veren Bankalar hangisi olduğu diyebiliriz. %70 geri ödemesiz, %30 geri ödemeli şekilde kobilere kredi desteği verecek bankaların Ziraat Bankası, Halk Bankası, Türkiye Finans Bankası ve Vakıfbank olduğunu söyleyebiliriz. Belirtmiş olduğumuz bankaların yolunu tutarak kredi başvurunuzu yapabileceksiniz.

Yalnızca altını çizmemiz gereken önemli hususlardan birisi de bu kredi türü kobilere aittir. Kobiler dışında başka kişiler başvuruda bulunamaz. Eğer ki Kobiyseniz ilgili bankaya başvuru da bulunabilirsiniz. Üstelik tüm kobiler, yatırım desteğinden 5 milyona kadar faydalanma şansına sahip olacaktır. Esnafımız, yerli ürün alırsa destekte %15 oranında daha fazla yararlanma ayrıcalığı tanınacaktır. Böylelikle yerli üretim gücü potansiyelinin daha fazla arttırılması sağlanmış olacaktır. Hem devlet tarafından hem de kobiler tarafından avantaj sağlayacak yeni bir döneme giriş yapılacaktır. Başvurular 2018 yılına kadar sürecektir. Toplamda program 3 yıl kadar devam ederken, 1 yıl boyunca destek sağlanmaya devam edilecektir.

Kobilere %70 Geri Ödemesiz Kredi Kimlere Verilir?

Açıklanan müjdeli haberden yalnızca Kobiler yararlanabilir. Kobiler dışında ki kişiler yararlanamaz. Banka tarafından %70 oranınde geri ödemesiz kredi desteği sadece kobilere verilecektir. Aranılan ilk şart Kobi olmak olacaktır. Bu yüzden bankaya başvuru da bulunacak olan esnafın kobi olması mutlaka şarttır. Onun dışında devlete borcunuzun olmaması gerekmektedir. Devlete borcunuz varsa, bu destekten yararlanmanız ne yazık ki mümkün olmayacaktır.

Ayrıca başvuruda bulunacak kişinin de daha önceden KOSGEB Tekno yatırım programından yararlanmamış olması gerekir. Yani ilk defa böyle bir program için müracat ediyor olması, aranılan bir başka şartlar arasında yer alıyor. Buna göre ileriki dönemler için her kobi 1 defa başvuru yapma imkanına sahip olacaktır. Diğer yandan bakıldığında programın iki ana dala ayrılmış olduğunu görebiliyoruz.

Bunlar Mikro kobi, orta ve küçük işletmeler olarak sınıflandırılmaktadır. Eğer ki mikro kobiyseniz o zaman %70 oranında geri ödemesiz olarak kredi desteğinden yararlanabilirsiniz. Mikro kobi değil fakat orta ve küçük işletmeyseniz o zaman %60 geri ödemesiz olarak kredi olanaklarından yararlanma şansına sahip olursunuz.
Ayrıca her iki grupta bulunan kobi yüksek teknoloji ürün alımı içerisine girerse, banka tarafından %5 oranında daha fazla destek sağlanmış olacaktır. Bir diğer sizleri yakından ilgilendirecek konulardan birisi de yerli ürün alımı içerisine girmeniz olacaktır. Çünkü yerli ürün alımı yapanlar daha kazançlı olacak. Buna göre esnaf satın almayı düşündüğü ürünler yerli ürün olarak temin ederse %15 oranında daha fazla destek alacaktır. Bu durumda esnafın imkanlardan daha fazla kazanç elde etmesine zemin hazırlayacaktır.

Kobilere %70 Geri Ödemesiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

%70 geri ödemesiz kredi veren bankalar hangileri şüphesiz kobi olan ya da olmayı düşünen esnafları yakından ilgilendiren bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Kredi olanağını sunacak olan bankalara göz attığımız zaman ise Vakıfbank, Halk Bankası, Ziraat Bankası ve Finans Bank olduğunu görüyoruz. Kredi imkanlarından yararlanmak isteyen esnaflar belirtmiş olduğumuz bankaların yoluna yönelerek kredi başvurusunda bulunması gerekecektir. Tekno yatırım programında;

  •  Mikro işletmeler %70 ,
  •  Orta ve küçük ölçekli işletmeler %60,
  • Teknoloji alet yerliyse %15 daha fazla hibe desteğine sahip olacaktır. Tüm Kobiler için ise 5 milyon hibe ayrılmıştır. Program ise 36 ay sürecektir.Yüzde 70 Geri Ödemesiz Kredinin Kullanım Şartları Nelerdir?


Günümüzde bankalar tarafından verilen kredi olanakları için bir takım şartlandırmalar gün yüzüne çıkıyor. Aynı soruyu esnaflar bu seferde yüzde 70 geri ödemesiz kredi için sormaya başladı. Yüzde 70 geri ödemesiz kredi bankalar tarafından kobilere sunulurken bir takım şartlarda sunulmuştur. Bu krediden kobiler yararlanabilir ve 1yıl boyunca destek tarafına sunulur. %30 geri ödemelidir. Bankaya %30 kısmını kobilerin ödemesi gerekmektedir. Ayrıca yerli üretim alımlarını gerçekleştiren Kobilere hibe desteği daha fazla yapılacaktır.

Etiketler: kobilere %70 geri ödemesiz kredi, kobilere %70 geri ödemesiz kredi veren bankalar, kobilere %70 geri ödemesiz kredi kimlere verilir, kobilere %70 geri ödemeli kredi şartları nelerdir, hangi bankalar %70 geri ödemesiz kobi kredisi verir