7 Haziran 2017 Çarşamba

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?Kredi notu kişilerin kredi ya da kredi kartı kullanabilmelerine izin vermek için bankaların tespit edip kullandığı kişisel güvenilirlik notudur. Kişinin kredi notu düşükse kredi ya da kredi kartı kullanamaz.


Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu genel olarak daha önceki kullanmış olduğunuz kredi ya da kredi kartının taksitlerini düzenli aksatmadan yaptığınız ödemeyle orantılıdır. Eğer kredi ya da kredi kartı taksitlerinizi geciktirmeden gününde eksiksiz bir şekilde ödüyorsanız bu kredi notunuz için olumlu yönde bir değerlendirme ortamı sağlayacak ve kredi notunuzu yükseltecektir. Kredi ya da kredi kartı taksitinizi geciktirmiş olduğunuz her gün için kredi notunuzda belli oranlarda azalma görülecektir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzu yükseltmek için yukarıda değindiğimiz üzere kullanmış olduğunuz kredi ya da kredi kartı taksitlerini gününde eksiksiz bir şekilde ödemeniz gerekir. Her ne kadar ülkemizde böyle bir kişiye denk gelmek imkansız gibi de olsa eğer kredi ya da kredi kartı kullanmayan parmakla sayılacak kişilerin içerisinde yer alıyorsanız üzerinizde bulunan herhangi bir faturayı (cep telefonu faturası olabilir, internet faturası olabilir, elektrik ya da su faturaları olabilir) istediğiniz bir bankadan otomatik ödeme talimatı vererek otomatik ödeyebilirsiniz.

Maaşınızı aldığınız maaş hesabınızın bulunduğu bankada maaşınızı ne kadar uzun süre tutarsanız bu da sizin için pozitif yönde bir artış sağlayacaktır. Eğer bir de otomatik ödeme talimatını maaşınızı aldığınız bankanıza verdiyseniz kredi notunuzun çok kısa bir süre içerisinde tavan seviyelere ulaşabileceğini hatta doğrudan kredi ya da kredi kartı kullanımı yönünde bankalardan teklif alabileceğinizi ayrıca hatırlatmak gerekir.
Yani bir nevi banka ve müşterileri arasında menfaat ilişkisine dayalı bir durumdan bahsediyoruz. Banka sizin paranızı ne kadar uzun süre işlerse size karşı bir jest niteliğinde kredi puanı yükselterek ya da kredi/kredi kartı teklifi sunarak ödüllendirme yaparlar.