7 Haziran 2017 Çarşamba

Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?

Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?Kefil olmak ülkemizde çok yaygın ve önemi pekte anlaşılmayan bir durumdur. İnsanlar bu konunun öneminin farkına varmayıp tanıdıkları için zamanında borcunu öder, sadıktır diyerek onlara bir solukta kefil oluverir.
Ancak kefil olmak ve bunun yükümlülüğü dışarıdan gözüktüğü kadar kolay olmayan bir iştir. Çünkü kefil olarak imza attığımız o borç aynı zaman da bizim de ödemekle yükümlü kalabileceğimiz bir borç anlamı taşımaktadır. Bu yüzden kefil olmadan önce, kefil olunan kişi ölürse ne olur sorusunu kafamızın bir köşesinde bulundurarak gerekli önlemleri almamız gerekir.

Kefil Olduğunuz Kişinin Hayat Sigortası Var Mı?

Kefil olunan kişinin vefat etmesi, kefil olan kişi üzerinde bir anda şok etkisi yaratır. Çünkü ne yapacağını bilemeyerek o an tüm borcun omuzlarına bindiğini hisseder. O an büyük bir korku sarar kendini. İşte bu yüzden kefil olmak ciddi bir sorumluluk ister. Ciddi bir yük borcu altında kalmamız anlamına gelebilir. Bu yüzden kefil olmak konusunda daha bilinçli olmanız gerekmekte. Kefil olunan kişi ölürse ne olur sorusunun cevabında ise kefilin yapması gereken ilk şey vefat eden kişinin hayat sigortası olup olmadığını bankadan sorgulamasıdır. Aslında bu sorgulamanın ilk başta, kefil olmadan önce yapılması gerekmektedir. Kredilerde hayat sigortası yaptırmak yasal bir zorunluluk değildir. Kredi kullanan kişi hayat sigortası yaptırmadığı zaman vefat ettiği durumda kefili bulunuyorsa kefile, eğer kefilsiz kredi çekmiş ise mirasçılara borç kalır.

Vefat Eden Kişinin Hayat Sigortasının Bulunduğu Durumlarda Ne Olur?

Hayat sigortası yaptırmış olan kişinin normal sebeplerden ölmesi durumunda, bankadan kullanmış olduğu kredi borcu ortadan kalkabilir. Ancak normal ölüm değil de faili meçhul ölüm gibi belirsiz ölümlerde borç kefil olan kişiye ya da mirasçılarına kalır. Kimi bankalar sadece normal ölümleri kapsayan sigortalar yaparken kimi bankalar tüm ölümleri kapsayacak şekilde sigorta yapar. Bunu sigortanın içeriğini okuyarak anlayabiliriz. Bu yüzden kefil olmadan önceden kişinin hayat sigortası yaptırıp yaptırmadığını, yaptırmış ise hangi durumları kapsadığı hususları gerçekten önemlidir.