7 Haziran 2017 Çarşamba

Düğün Kredisi Nasıl Alınır?

Düğün Kredisi Nasıl Alınır?Evlenmeye karar veren maddi sıkıntılardan dolayı evlilik işlemlerini tamamlayamayan çiftlere devletten teşvik edici bir uygulama geldi. Aile ve sosyal politikalar bakanlığının yürüttüğü
rahatlatan bu uygulama sayesinde evlenmek isteyenler ancak maddi durum nedeniyle evlilik yapamayan bireylere faizsiz devlet düğün kredisi imkanı sunuluyor. Kredinin faizsiz olması geri ödeme süreçlerinde kolaylık yapmaya olanak tanıyor.

Evlilik Kredisinden Kimler Faydalanabiliyor?

Ancak çiftlerin gelir düzeyi fazlaysa, herhangi bir varlığa sahiplerse evlilik kredisinden faizsiz yararlanamıyor. Kredinin alınabilmesi için maddi zorlukların onaylanması ve belirlenebilir olması gerekiyor. Devletin kredi kullanımı için bir diğer şart adli sicil kayıtların temiz olması.

Düğün Kredisinden Faydalanmak İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekiyor?

18 yaşını geçmiş vatandaşların devlet destekli düğün kredisine başvurması mümkün.

Düğün Kredisini Ne Zaman Geri Ödemeye Başlayacaksınız?

Almış olduğunuz kredinin geri ödenmesi 1 yıl sonra başlıyor. Kredinin vade tutarı 4 yıl gibi uzun bir süre. Kredinin 4 yıla yayılan geri ödeme sürecinde ana parası küçük taksitlere bölünecek. Böylelikle yeni evli gençlerin düğün kredi nedeniyle maddi zorluk yaşamalarının önüne geçilecek. Aynı zamanda evlenen gençler evliliklerinin ilk yılında çocuk sahibi olurlarsa kredi geri ödemesini 1 sene daha ileriye erteleyebilecekler.

Düğün Kredisini Hangi Bankalar Veriyor?

Faizsiz düğün kredisini almak isteyen eş adayları devlet bankalarına başvurabilirler. Düğün Kredisi devlet destekli olduğu için sadece kamu sermayeli bankalar tarafından kullanılabilir.
  • Ziraat Bankası
  • Halk Bankası
  • Vakıf Bank
kamu sermayeli olup devlet destekli faizsiz düğün krediyi kullanabileceğiniz bankalardır. Gençlere sunduğu devlet destekli düğün kredisi miktarı 10.000 TL. Üstelik krediye geri ödeme sırasında ek faiz uygulanmıyor. Krediden faydalanmadan önce bireylerin meslekleri, ailelerinin durumları, aylık gelir durumları da incelenme altına alınıyor. Düğün Kredisini ihtiyaç sahibi gençlerin kullanılmasına önem veriliyor, bu durumda gençlere büyük yardımcı oluyor. Devletin düğün kredi kullanımı için istediği diğer şart adli sicillerinin temiz olması.