7 Haziran 2017 Çarşamba

Çeyiz Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Çeyiz hesabı yurtiçi mevduat ve katılım bankalarında Türk Lirası cinsinden mevduat hesabı ya da katılım fonu hesabı olarak açtırılır. Bir kişi çeyiz hesabı açmak istiyorsa 24 yaşını doldurmamış olmalı.
18 yaşından küçükler için ise veli ya da vasisi tarafından çeyiz hesabı açabilir. Çeyiz hesabı sadece tek hesap olmalıdır. Başka hesaplarla kullanılmaz.

Çeyiz Hesabı Nedir?

Çeyiz hesabında biriken paradan bir dönem içerisinde en fazla 2 defa çekim yapılabilir. Aylık ödeme birikiminde, bir dönem içerisinde düzenli ödemeler en fazla 3 kez aksatılabilir. 3 aylık ödeme durumunda ise bir dönem tarafından en fazla 1 kez aksatılabilir.

Çeyiz Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Çeyiz hesabı aylık ya da 3 aylık periyodlar halinde ödeme yapılacak şekilde oluşturulur her ay düzenli ödeme yapılması gerekir. 12 ayda bir ödeme sistemi ay ya da 3 ay şeklinde değişiklik gösterebilir. Hesabın, açılışında bir kereye mahsus olmak üzere, ödemenin üst sınırı olarak belirlenen 1055,80 TL üzerinde, ancak 15,837 TL’yi aşmayacak bir tutar yatırılması gerekir. Evlilik tarihinden önce en az 3 yıl boyunca düzenli ödemenin yapılması durumunda ayda minimum 105,58 TL, maksimum 1055,80 TL şekkinde olmalıdır. Evlilik tarihinden itibaren en az 3 yıl boyunca düzenli ödemenin 3 aylık sistemde yapılması durumunda yatırılacak tutar minimum 316,74 TL, maksimum 3167,40 TL olmalıdır.

Çeyiz Hesabını Kimler Açabilir?

Evlilik tarihinden itibaren 6 ay içerisinde aile cüzdanın bulunduğuna dair ilçe nüfus müdürlüklerinden alınacak belge ile çeyiz hesabının bulunduğu bankaya başvurulması gerekir. Çeyiz hesabı ile ayda en az 100 TL gibi bir miktarla 3 yıl bekledikten sonra bu tutarlara hak kazanırlar. Çeyiz hesabından yararlanmak için 27 yaşın altında olmak gerekir. Aynı zamanda bankalar arasında çeyiz transferi yapmak mümkün değil.