27 Mayıs 2017 Cumartesi

Kara Liste Ve Sicil Affı Yasası 2019 Yılı

Kara Liste Ve Sicil Affı Yasası 2017 Yılı2019 sicil affı ile birlikte kredi kartı ve kredi borcundan dolayı kara listeye giren tüketiciler rahat bir nefes alacak. Tüketiciler bankaların kredi kartı ve kredi imkanlarından yararlanmak için
başvuru yapıyorlar. Kullanmış oldukları kredi kartı ve kredi imkanlarını belli bir ödeme planına göre yapmaları gerekiyor.

Ancak belli bir süre sonra ödeme planına uyulamadığından bankalar tarafından tüketiciler hakkında yasal takip başlatılıyor. Tüketiciler bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarını 90 gün boyunca ödemediklerinde bankalar tüketicilere ihtar çekiyor. Bu ihtar sonrası 15 gün süre veriliyor. 15 günlük süre içerisinde hala ödenmesi gereken miktar ödenmediğinde bankalar tüketiciler ile ilgili işlemleri için gerekli evrakları kredi kayıt bürosuna gönderiyor.

Kredi kayıt bürosu tüketicilerin kredi notlarının değerlendirilmesi için gerekli işlemlere başlıyor. Tüketiciler bu süre zarfı içerisinde Merkez Bankasınca kara listeye girmiş oluyorlar. Kara listeye giren tüketiciler 5 yıllık süre içerisinde hiçbir bankanın kredi ve kredi kartı olanaklarından yararlanamıyorlar.

2019 Sicil Affından Yararlanma Şartları


Tüketicilerin 2019 sicil affından yararlanmaları için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartlardan bir tanesi yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde borcun tamamının ödenmesidir. Yasanın yürürlük tarihinden itibaren 6 aylık bir süre zarfı içerisinde borcun tamamının ödenmesi durumunda sicil affından yararlanma durumu söz konusudur. Aynı zamanda borçlarını yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte 6 ay içerisinde yeniden yapılandıranlar bu imkanlardan yararlanabiliyorlar. 2019 sicil affı ile birlikte tüketicilerin kredi kayıt bürolarındaki kayıtları da silinebiliyor. Ancak buradaki bir dezavantaj ise kredi kayıt bürosunda tüketicilerin sicilleri düzenlenirken her banka kendi kayıtlarını dikkate alabiliyor. Bu durum tüketiciler için dezavantajlı bir durum gibi görünse de belli bir süre sonra bankaların da kendi kayıtlarını düzenleyeceği açıklandı.

Sicil Affı ile Tüketiciler Rahat Bir Nefes Alacak


Kredi kayıt bürosu ve Merkez Bankasının yapmış olduğun açıklamalar ile birçok tüketicinin 2019 sicil affından yararlanma şartlarının oluştuğu bu nedenle en kısa süre içerisinde yasalaşması ile birlikte birçok tüketicinin sicil affı ile derin bir nefes alacağı bekleniyor.