6 Şubat 2017 Pazartesi

Sigortasız Kredi Veren Bankalar

Sigortasız Kredi Veren BankalarNakit sıkışıklığı yaşandığında ya da herhangi bir şeye ihtiyaç duyulduğunda akla ilk gelen yöntem banka kredisi kullanmak oluyor. Bankalardan kredi kullanılırken ise dikkat edilen noktalar kredinin faiz oranı, kredi masrafı
ve sigorta masrafı oluyor. Bazı bankalar kredi faiz oranını düşük tutarak sigorta masrafını fazla tutuyorlar. Bazıları ise faiz oranı yüksek iken, sigorta masrafını düşük tutuyorlar. Bu sayede iki yöntemle de kredi kullanan kişi ihtiyacı yüzünden bu uygulamaların mağduru haline geliyor. Bu durum için sigorta yapmayan ve kredi faiz oranları düşük olan bankaların tercih edilmesi tüketiciler için çok daha mantıklı bir hareket oluyor.

Kredi Kullanırken Sigorta Yapılması Zorunlu mu?

Kredi başvurusu yaptığınızda çoğu banka kredi kullandığınızda adınıza sigorta poliçesi de kesileceğini ve bunun bankanın zorunlu uygulaması olduğunu söyler. Aslında bu şekilde bir zorunluluk olması yasalara aykırıdır. Bankanın bir tüketiciye kredi vermesi için gözlemlediği kriterlerden birisi, kredi başvurusunda bulunan kişinin çalışıyor ve sigorta primlerinin düzenli ödeniyor olmasıdır. Bu durumda olan birine ekstradan hayat sigortası yapmak, niyetin tamamen satış odaklı olduğunu gösteriyor. Kimi bankalarında uyguladığı yöntem tamamen farklı oluyor. Kredi kullanırken tüketiciler mecburen bir sürü sözleşmeye imza atıyor. Bu sözleşmeleri harfi harfine okuyarak imzalayan tüketiciler de çok nadir. Tüketiciye sigorta poliçesi kesileceği önceden haber verilmediği halde sırf sözleşmede sigortanın kabul edildiğine dair ibare geçtiği için haber verilmeden sigorta poliçesi oluşturuluyor. Bu durumun yaşanmaması için sözleşmeye imza atmadan önce bilinçli şekilde okunması gerekir.

Hangi Bankalar Sigortasız Kredi Veriyor?
Ülkemizde toplamda 50’ye yakın banka mevcut. Fakat bu bankalardan çok azı kredi verirken sigorta yapma ön koşulu koymuyor.

Sigortasız Kredi Veren Bankaların Listesi:

kredi çeken müşterilerine sigorta yapma ön koşulu koymuyor. Dilerseniz öncelikle kredi notu puanızı sorgulayın ve ardından sms ile kredi başvurusu yapmak için adımları takip edin.