Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri Nasıl Hesaplanır?


Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri Nasıl Hesaplanır?Yeni bir seneye girmek üzereyiz kredi kartı kulllananların merak ettiği sorunlardan bir tanesi maaşa göre kredi kartı limitleri nasıl hesaplanır 2017 yılında bu durum bir önceki 2016 yılına göre değişiklik olmazsa aynı kurallar çerçevesinde devam edecektir.Bu bloğu kurmadan önce, 2 ayrı bankada aktif görev yapmış birisi olarak tüm açıklamaları ayrıntılı yaparak, maaşa göre kredi kartı limit hesaplamasını sizlerle paylaşmanın faydalı olacağını düşündüm.

Öncelikle Kredi Kartı Nedir ?

Kredi kartları, tüm ülke genelinde bireysel müşterilerin her türlü alış veriş ve birçok ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla bankalar tarafından kendilerine verilen finansal ürünlerden birisidir. Bankaların kredi kartı imkanları ile tüketiciler acil ihtiyaçları konusunda oldukça rahat ederek tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Kredi kartları ile birlikte taksitli alış veriş, normal veya otomatik fatura ödeme talimatları ile nakit avans kullanma imkanı sunuyor.

Kredi kartları belirtilen bu özelliklerin ve ihtiyaçların temin edilmesi için bankalar tarafından tüketicilerin kullanımına sunulan finansal ürünlerdir. Bu ürünlerin tüketicilere büyük faydaları olduğu gibi aynı zamanda zararları da olabiliyor. Özellikle tüketicilerin kredi kartlarının limitlerini aşmaları, asgari ödeme tutarlarının ödenmemesi, son ödeme tarihine kadar herhangi bir ödeme yapılmaması, yüksek faiz oranları ile baş edememe konusu gibi neticesinde çok büyük sıkıntıların doğmasına neden olabiliyor. Bu nedenle kredi kartlarının kullanımının tüketiciler üzerinde olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması için ekonomiden sorumlu bakanlık bu konuda gerekli çalışmaları başlatmıştır.

Müşterinin Maaşı Neden Önemlidir ?

Bankalar müşterilerine kredi kartı verebilmesi için belgelenebilir bir gelirinin olması gerekmektedir, banka tarafından size temin edilen kredi kartının ödemeleri ve faizlerini yapabilmek için maaşınız olması şart haline gelmiştir. Banka size kredi kartı verirken "Aracınız varmı?, Ev Kiramı Sizemi Ait?, Belgenebilir Maaşınız Ne Kadar?, Maaşınızda Kesinti Varmı?" bir çok faktörü göz önünde bulundur.


Maaşa Göre Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir

Bürüt olarak asgari ücret 1860 TL maaş aldığınızı düşünelim 2016 yılının son çeyreğine kadar bu hesaplama maaşının 4-5 katı kadar limit açılabiliyordu ama son olaylardan sonra ferahlamak adına limitler ve faiz oranları esnemiştir.

Bir bankadan ilk kredi kartınızı aldıysanız limiti 1.100 - 1500 TL esnek hesap tanımlanarak verilecektir. Başka bankada size kredi kartı teklif edecek onunda limiti 1.100 gibi bir rakam olacaktır. Siz bu kartlardan harcama yapar ve düzenli öderseniz sadık bir müşteri olduğunuzu gösterirseniz 2 kredi kartı aldığınız bankalar sizden onay alarak maaşınıza göre aylık ödemeleri rahat yatıracağınız şekilde limitleri yükseltecekdir A bankası 5.000 TL limit tanımlar rekabet adına B bankası 2.800 TL limit verir diğer bankalardanda kredi kartı alırsanız maaşınıza göre dağılım yapılır ama sadece 1 veya 2 bankadan kart alırsanız sizin onayınız dahilinde maxium limitler tanımlanır açık konuşmak gerekirse asgari ücretle çalışanların maksimum 15.000 TL toplam kart limitleri olur üstü riske girer.

Maaşa Göre Kredi Kartı Limit Hesaplama Formülü

Maaş (çarpı) Beş katı (eşittir) şeklinde genel olarak hesaplayabiliriz.

Asgari ücret aldığınızı farz sayalım 1860 TL x 5 = 9300 TL toplam kart limiti bazı bankalar limitinizi esnetirse yukarda dediğim gibi 15.000 TL olması tamamen sizin düzenli çalışmanıza bağlı.

Yeni kredi kartı aldıysanız ve limiti 1.000 TL ise banka sizinle 6-12 ay arası çalışmanızı gözlemler ve limitinizi otomatik artırır eğer kredi kartınızı yeni aldıysanız ve ilk 2 ay düzensiz ödeme yaparsanız kartınız dondurulur ve ödeme yapılınca tekrar açılır.

Not: Eğer maaşınızın üzerinde kesinti (icra) varsa yüksek limitler beklemeyin.

Asgari Ücrete Göre Kredi Kartı Limitleri

1.860 TL aylık asgari ücret ile çalışan bireyin kredi kartı limitleri örnek olarak aşağıdaki tablodaki gibidir.

Eğer aşağıkdai 6 bankadanda kredi kartı alırsanız sizin belgelenebilir gelirinize göre tüm bankalar için geçerli ortak bir limitiniz vardır.

Garanti Kredi Kartı Limiti: 1.100 - 2.500 TL + düzenli çalışma sonucu artar.
Akbank Kredi Kartı Limiti: 1.100 - 2.500 TL + düzenli çalışma sonucu artar.
İş Bankası Kredi Kartı Limiti: 1.100 - 2.500 TL + düzenli çalışma sonucu artar.
Yapı Kredi Kredi Kartı Limiti: 1.100 - 2.500 TL + düzenli çalışma sonucu artar.
QNB Finans Bank Kredi Kartı Limiti: 1.500 - 2.500 TL + düzenli çalışma sonucu artar.
Teb Bankası Kredi Kartı Limiti: 1.100 - 2.500 TL + düzenli çalışma sonucu artar.

"Eğer tek banka ile çalışıyorsanız 1.500 başlangıç limiti belirlenir bankayla olan sağlıklı çalışma sonucunda 4.800 TL - 6.000 TL ye kadar yükselir."
Yada 2 kredi kartınız varsa düzenli çalışma sonucu 1. banka 4.800 TL verirken 2. bankada 3.800 TL 5.000 TL arası kalan limitinize göre tanımlama yapar.

Kredi Kartı Limitleri Neye Göre Belirlenir?

Yeni yapılan düzenlemeler ile birlikte kredi kartlarının limitlerinin belirlenmesinde belirli esaslar gündeme getirilmiştir. Öncelikli olarak kredi kartlarının tüketiciler üzerinde olumsuz etkiler yaratmaması için kredi kartlarının limitlerinin kontrolü üzerinde çalışmalar başlatılmıştır.

Bu yapılan çalışmalar ile birlikte kredi kartlarının limitleri kredi kartı kullanıcılarının maaşlarına göre belirleniyor. Yeni yapılan düzenleme ile birlikte kredi kartı kullanmak isteyen tüketicilere bankalar talep ettiği tarih itibari ile ilk yıl maaşının 2 katı kadar kredi kartı limiti tanımlayabiliyor.

Bunun haricinde ise kredi kartları limitleri ilk yıl bittikten sonra kredi kartı kullanıcılarının maaşının 4 katı kadar bankalar tarafından belirlenerek ve herhangi bir şekilde limit artırımı yapılmamaktadır. Bu şekilde yapılan yöntemler ile birlikte devletin işe el atması ile düzensiz ve plansız kredi kartı kullanımının önüne geçilmiş oluyor.

Bankaların kredi kartı kullanmak ve sahip olmak isteyen müşterilerine kredilerin alt limitleri ile ilgili bir düzenleme yer almadığı için, genellikle borç yükü fazla olan tüketicilerin kredi kartı limiti artırım talebi bankalar tarafından reddediliyor. Burada baz alınan en önemli veri hiç şüphe yok ki kredi notudur. Bilindiği gibi kredi notları Kredi Kayıt Bürosunun müşterilerin bankacılık faaliyetlerinde yapmış oldukları düzenli ya da düzensiz ödemelerin kayıtları tutarak tüketicilerin ödeme alışkanlıklarına göre belirlenen bir puantaj sistemidir.

Kredi notu ne kadar yüksek olursa tüketicilerin bankaların bankacılık faaliyetlerinden yararlanmaları da o derece kolay olur. Kredi notları düşük olan tüketicilerin bankaların finansal hizmetlerinden faydalanmaları oldukça zordur. Bu nedenle bankalara kredi kartı talebinde bulunan tüketicilerin maaşlarına ve kredi notlarının durumuna bakılarak limitleri hesaplanıyor. Bu nedenle kredi notları düşük olan tüketicilerin kredi kartlarının limitlerinin arttırılması talepleri genellikle olumsuz sonuçlanıyor.

Ancak kredi notları yüksek olan tüketicilerin maaşlarına göre kredi kartı limit yükseltme talepleri değerlendiriliyor. Kredi notu düşük olan tüketiciler gerekli ödemelerini yaparak kredi notlarını artırabilir ve bu artma neticesinde kredi notları da yükseleceğinden bankalardan kredi kartlarının limitlerinin yükseltilmesi için talepte bulunabilirler.

Maaşa Göre Kredi Kartı Limitinin Belirlenmesinin Avantajları Nelerdir?

Maaşa göre kredi kartı limitlerinin belirlenmesi tüketicilerin ileride yaşaması muhtemel sorunları engelleme konusunda oldukça önemlidir. Tüketiciler belli bir kısıtlama olmadığında plansız ve düzensiz bir kredi kartı kullanımı yaptığı için ödeme tarihleri geldiğinde ödemeleri yapamıyor bunun neticesinde büyük sorunlar ile karşılaşabiliyor.

Bu nedenle tüketicilerin ayaklarını yorganına göre uzatmaları sağlanarak, kötü sürprizler ile karşılaşmaları engelleniyor. Maaşlarında artış meydana gelen tüketicilerin kredi kartı limiti artırım talepleri genellikle olumlu olarak değerlendiriliyor.

Dilerseniz Maaşa Göre Kredi Hesaplama Uygulamamızıda Kullanabilirsiniz.Google+ ile Paylaş

18 yorum:

 1. 2800 TL Maaş alıyorum tek bankadan kredi kartım ortalama ne olur cevaplarsanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En düşük 10.000 TL en yüksek 28.000 TL olacaktır çalışmanıza ve ödemelerinizi düzenli yapmanıza bağlı olarak.

   Sil
 2. Merhabalar işe başlayalı 6 ay oldu kredi kartı vermek istiyorlar ama limiti hakkında her gelen farklı birşey söylüyor 1900 tl maaş almaktayım sigortamda yatmakta başlangıç olarak ne kadar limitli kredi kartı verirler cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 6 aydır aynı işyerinde çalıştığınız için anladığım kadarıyla daha önce kredi kartı kullanmadınız büyük ihtimal 1.000 - 1.500 TL limitli bir kredi verirler düzenli ödemelerinizden sonra 4800 - 7000 tl arası limite yükseltilir.

   Sil
 3. Faydalı bir anlatım olmuş zira ortalama verdiğiniz hesaplama formülü ile şuanki limitlerim hemen hemen eşleşiyor.

  YanıtlaSil
 4. 2000 tl maaş alıyorum 3 senedir bankalar ile çalışıyorum 4 bankada kredi kartım var toplam limitleri 12.000 TL 4. bankadan kredi kartı alma düşüncem var ama ortama ne limiti ne olur sizce?

  YanıtlaSil
 5. 2 ayca önce işten kendi isteğim ile ayrıldım sigortasız olarak garsonluk yapıyorum daha önce kredi kartı almadım ama maddi durumlardan ötürü kredi kartına ihtiyacım var başvuru yaparak puanımı zedelemek istemiyorum 1.450 findeks puanım var şuan başvuru yapmam doğru olurmu?

  YanıtlaSil
 6. umarım 2018 yılında kredi kartı limitleri dahada artar

  YanıtlaSil

 7. Iyi günler,
  Acilen kredi almaya ihtiyacin var mi?
  Borcunuzu temizleyin, isinizi genisletin, kisisel olarak
  Ödünç vermek "için bizimle iletisime geçebilirsiniz.
  % 2 düsük bir faiz oraniyla güvenilir kredi
  Iyi kredi ile uygun fiyatli geri ödeme plani
  Kosullar e-postasi: ibrahimhoffman@gmail.com

  YanıtlaSil
 8. acil kredi temas arnoidweman@gmail.com

  YanıtlaSil
 9. ihtiyacin var mi Acil kredi temas ericfinancee@gmail.com or ericfinancee@outlook.com

  YanıtlaSil
 10. GÜVENLİ YATIRIM GERÇEK NAKİT ÖDÜNÇ VER KREDİ TEKLİF.
  Biz tüm finansal sorunlara bir son verebiliriz O kadar emlak kredisi, şirket kredisi, reel finansman, kişisel ve iş kredi teklifi, teklifimizin hızlı ve kolaydır, bugün bize gelip ilk ve son kez sahiptir.
  Biz kredinin Government ve özel şirketlerin her türlü verir. Bizim kredi oranı% 2'dir. Daha fazla sorularınız için surecashlending @ gmail aracılığıyla bize bir şirket e-posta adresini başvurun

  YanıtlaSil
 11. Daha fazla bilgi için% 2 düşük hızda hızlı ve okunaklı bir kredi alın: lindaloanfirn1111@gmail.com

  YanıtlaSil
 12. faydalı bir yazı olmuş bence ortalama olarak dediklerinizse göre maaşa göre kredi kartı limiti çıkıyor.

  YanıtlaSil
 13. Adamın aldığı asgari ücret, ama 5 bankadan kredi kartı var. Peki nasıl ödiycek borçlarını hiç kimse sormuyor. Yani benim merak etiğim peynir ekmek gibi kreid kartı dağıtarak hatta sürekli sms le bile kredi veriyoruz diye insanları borçlandırarak bu BANKALAR neyi amaçlıyor? Neden bu kadar kolay para veriyorlar. Türkiyenin boyunduruk altına girmemesi borcunun az olmasıyla alakalı, birileri istiyor ki Türkiye tekrar emir alan bir ülke olsun Türkiye halkıda borçlar altında inlesin etrafıyla ilgilenen olayları göen bir halk olmasın. Ayık olalım Miletçe

  YanıtlaSil
 14. Vakifbanktan 4 senedir kart kullanıyorum. 1 ay öncesine kadar limitim 1450 idi. Sonra bankaya gelir belgesi yolladım brüt 3400 net 2430 tl gelir. Ufak ufak arttırma yaptım suan 10bin tl kart limiti oldu.15 bin için talep etsem onay gelir mi? Ödemelerim düzenli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Facebook sayfamız üzerinden gerekli cevap vermiştir. Merak edenler için başka bankada kredi veya kredi kartınız yoksa eğer vakıfbank üzerinden çalışıyorsanız sadece tüm bankalardaki ortak limitinizi vakıfbank üzerinden kullanabilirsiniz, dolasıyla 15.000 TL limit talebiniz aylık gelirinize göre sorun teşkil etmeyecektir büyük ihtimalle onaylayacaktır.

   Sil